DUALARIN ESRARI

Dua Eller
Duaların tesirli olması için bazı vesileler kullanılır. Bunlar; Allah (cc.) isimleri, peygamber efendilerimiz isimleri ve duaları, evliya, alim zatlar ve din büyükleri aracı yapılarak, Kuran-ı Kerim’de ibadet anlamı da vardır. Dua, kulun, halini Allah’a arz etmesi, acziyetini kabul etmesi...

DUALARIN ESRARI

Dua; kelime anlamı çağırmak, istekte bulunmak, yardım istemek demektir. Kuran-ı Kerim’de ibadet anlamı da vardır. Dua, kulun, halini Allah’a arz etmesi, acziyetini kabul etmesi, ikram, inam ve ihsana muhtaç olduğunu belirterek istekte bulunmasıdır.

Bu arada şu da göz ardı edilmemelidir. Allah vermek istemeseydi, istemeyi vermezdi. Yaratılanın, yaratıcı karşısındaki bu durumu abd – mabud ilişkisini de gözler önüne sermektedir. Bu sayede O’nun iradesinin hâkim olduğu kabullenilmiş olacaktır.

Dua etmenin fazileti; Kuran-ı Kerim’deki muhtelif surelerde bulunan ayeti kerimelerde Allah cc tarafından belirtildiği gibi peygamber efendimizin sünneti seniyyelerinde kendileri bizzat yaşayarak bizlere öğretilmiştir. Peygamber Efendimiz S.A.V., hayatının tamamını dua ile örgülemiştir. Bunu yaparak da ümmetine örnek olmuştur. Her hali ve davranışı ile örnek alınan Efendimiz S.A.V sabah kalktığında, yemek yediğinde, su içtiğinde, bir kıyafet giyerken, yürürken, bineğine binerken, eşleri ile münasebetinde, yatağına yatarken, alışverişte, komşuları ve arkadaşları ile beraberken, çalışırken… velhasıl günlük yaşantısının tüm anlarında ve hayatının bütün safhalarında ümmetine dua örneği olmuştur.

Kul samimi bir şekilde kalpten, Allah’tan istekte bulunduğu an duanın şartlarından bir kısmı yerine gelmiş olur. Fakat kulun yaptığı bu dua hemen kabul olacak anlamında değildir. Duanın kabul saati gelmemişse bu kabul olmadı anlamına gelmez. Vakti saatinin dolmasını beklemektedir. Bizi yaratan bizi bizden daha iyi tanıdığı için hayırlısını istemişsek, vakti saati gelince bizim için hayırlısını nasip edecek olan da yine Allah’tır.

Duaların tesirli olması için bazı vesileler kullanılır. Bunlar; Allah cc isimleri, peygamber efendilerimiz isimleri ve duaları, evliya, alim zatlar ve din büyükleri aracı yapılarak, Ashab-ı Bedir’in isimleri, Uhud şehitlerinin isimleri gibi daha birçok vesilelerdir. Duaların tesirli olması için bazı zaman dilimleri de vardır. Üç aylar, Ramazan ayı, mübarek gün ve geceler bayramlar gibi. Ayrıca duaların kabulünde Kabe, Mescidi Nebevi, Arafat, Mescidi Aksa gibi tesirli yerler de vardır.

Bir de dua yerine geçen ayetler, hadisler, mübarek zatların hazırladığı dualar, cevşen, Allah cc isimlerinin ebcet hesaplı sayı adedince tekrarı, Evliya ve Asfiya’nın zikirleri dua olarak kullanılmaktadır. Dua ve sorunlara şifa verecek tüm dualarla ilgili bilgi almak için Medyum Tufan Hoca (0532  484 30 33) ile görüşebilirsiniz.

S

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*