HAVAS İLMİ NEDİR?

Havas
Havas İlmi sayesinde Cenab-ı Hakk’ın yarattığı bütün âlemlerin her tür maddi ve manevi özellikleri ve ayrıcalıklarından faydalanılarak, ihtiyacı olan herkes için belli başlı çözümler sağlanmaktadır.

HAVAS İLMİ NEDİR?

Havas kelime anlamı: (خواص) hâslar, hâssalar, keyfiyetler, hususlar anlamına gelir. Has, kendine özgü, kişiye özel anlamlarının çoğul halidir. Dini anlamda buna örnek verecek olursak; özelde ilim, ibadet ve takvasıyla genel olarak ise Allah’a olan bağlılığı ile diğer insanlardan farklı olan Evliyâullah ( Allah dostları) denilebilir.

Havas ilmi de Allah’ın kitabı Kur’an-ın sırlarını, Peygamber Efendimiz(S.A.V)’in sünnetini diğer avam insandan daha farklı ve iyi anlayanlar için verilmiş bir ilimdir. Bu kaynakların kullanılması ve incelenmesi manevi mertebe istediği için dünya ilmi ile kıyaslanmamalıdır. Havas ilmi deyince akla gelen gaybi hususlar, gelecek tahminleri, dünya nimetlerine sahip olmak, şifa bulmak insanların hep merakını uyandırmış ve araştırmaya yöneltmiştir. Bu konu bazı insanlar tarafından suistimal edildiği unutulmamalıdır.

Havas İlmi sayesinde Cenab-ı Hakk’ın yarattığı bütün âlemlerin her tür maddi ve manevi özellikleri ve ayrıcalıklarından faydalanılarak, ihtiyacı olan herkes için belli başlı çözümler sağlanmaktadır. Bu faydayı sağlayan bilim dallarına verilen genel isim de havas ilmi olarak anılmakta olup Ebcet, Cifr ya da Esma-ül Hüsna gibi farklı dalları da bulunmaktadır. Havas İlmi genel bir ifade olduğundan, kendi başına bir bilim dalı da değildir. Bu nedenle de; günümüzde havas ilminin uzmanlığı konusunda kesin hüküm vermek oldukça zordur.

Gaybı Sadece Allah Bilir!!!

Ancak En’âm suresi 59’uncu ayetinde Allah(C.C.) “Gaybın anahtarları Allah’ın yanındadır; onları O’ndan başkası bilmez. O, karada ve denizde ne varsa bilir.; O’nun ilmi dışında bir yaprak düşmez. O yerin karanlıkları içindeki tek bir taneyi dahi bilir. Yaş ve kuru ne varsa hepsi apaçık bir kitaptadır.” Şeklinde buyurmaktadır. Yine Bakara suresi 3’üncü ayetinde” Onlar gayba inanırlar, namaz kılarlar, kendilerine verdiğimiz mallardan Allah yolunda harcarlar” buyuruyor. Burada gayba iman etmek açıkça belirtilmiştir ve şarttır. Gayb, gizli olan görünmeyen, duyu organlarıyla bilinmeyendir. Ancak Allah dilediği peygamberlerine uygun gördüğü gayb bilgisini vahiy yoluyla bildirmiştir.

Yıllardır havas ilmi konusunda, İsviçre, Almanya ve Türkiye’de yaptığı çalışmalarla bilinen Medyum Tufan Hoca, bu konularda engin ilmi ile yardım alabileceğiniz yetkin bir kişidir. Yıllardır dertlere Allah’ın izni ile derman olmuş ve yol göstermiş bir kişi olarak Medyum Tufan Hoca’ya   (0532 484 30 33) nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

S

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*