İlham  nedir?

İlham
Bu konuda ülkemizden bir örnek vermek gerekirse 1999 yılı Marmara Depremi verilebilecektir. Medyum Tufan (0532  484 30 33) Hoca, yaklaşık on gün öncesinde katıldığı  Radyo ve TV programları esnasında, depremi haber vermesi bir ilham örneği olarak kabul edilebilecektir. Dediğimiz gibi, gaybı sadece Allah bilir,

İlham  nedir?

Allah, dilediğini dilediğine vermekte ve O’nun yaptıklarına sual olunmamaktadır. Allahın kullarının kalbine bir takım anlam ve düşünceleri getirmesi ya da kulların gönlüne bıraktığı her tür şeye ilham denilmektedir.  Allah (cc) peygamberlere vahiy yoluyla din kurallarını iletmiş iken, bazı veli kullarının kalplerine ise feyz yolu ile ilhamlar sunduğu görülmüştür.

Kur’an-ı Kerim’de “ilham” kelime ya da mana olarak bir tek Şems suresinin 8. âyetinde geçmektedir. Bu surede, “Nefse ve onu en güzel bir biçimde şekillendirip fücur ve takvasını ilham edene yemin ederim ki, nefsini arındıran muhakkak kurtulmuştur. Onu kirleten de, hüsrana uğramıştır” buyurur.

Bu ayetten âlimlerin genelde anladığı ve yorumladığı husus, insan nefsinin hem hayır hem de şerre yönelebileceğidir. İnsanın nefsini hak yola çevirmesi halinde, kalbine güzel ilhamlar gelip, güzel işler yapabileceği anlaşılmaktadır. Aksi durumda ise kalbine, günaha sokucu ilhamlar gelebilecek ve kişinin hal ve ahvalini daha da kötü durumlara yöneltebilecektir.

İlham, somut bir olgu olmadığı, gözle görülemediği veya elle tutulamadığı için olmadığını iddia etmek ya da reddetmek mümkün değildir. Açlık, sevinç, mutluluk, üzüntü nasıl birden bire hasıl oluyor ve kabul ediliyorsa, ilham da insan vicdanında birden ortaya çıkmaktadır.

Ülkemizden Bir İlham Örneği: Tufan Hoca

Âlim kişiler ferasetleri ve gelen ilhamlar sayesinde gizli bir bilgiye ulaşabilmektedir. Bu aynen, gözü daha iyi gören birinin uzakları daha iyi görebilmesi özelliğini taşımakta olup, gaybı bilmekle bir tutulmamalıdır. Zira gaybı sadece Allah bilecektir. Fakat gaybın, çok derin noktalarından kopup, artık gerçekleşmesi için önünde bir engel kalmayan olayları ve durumları, basiret gözü açık ilim sahibi kişilerin görmesi de ilham olarak kabul edilmektedir.

Bu konuda ülkemizden bir örnek vermek gerekirse tekrar hatırlatmak, elim bir olay olduğu için iyi olmasa da, 1999 yılı Marmara Depremi verilebilecektir. Medyum Tufan (0532  484 30 33) Hoca, yaklaşık on gün öncesinde katıldığı  Radyo ve TV programları esnasında, depremi haber vermesi bir ilham örneği olarak kabul edilebilecektir. Dediğimiz gibi, gaybı sadece Allah bilir, ancak ilham Allah’ın kullarına sunduğu bir lütuftur. İlham konusunda detaylı bilgi için Medyum Tufan Tufan’ı arayabilirsiniz. (0532  484 30 33)

S

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*