MUSKA NEDİR?

Muska
Çok değişik amaçlar için muska hazırlanmaktadır. Büyü bozma, cinlerden korunma, nazardan korunma, hastalıklardan korunma adına, insanlardan korunma,şifa bulmak için, nasip açılması için Kötü amaçlı yazılmış muskaların etkisinden korunmak için Medyum Tufan’dan yardım isteyiniz. (0532 4843033)

MUSKA NEDİR?

Birtakım hastalıklardan korunma, kötülükleri uzaklaştırmak ve defi için, zamanına göre deri, kâğıt ve bez parçalarına yazılan dua içerikli, sure, ayet, hadis, Allah cc. İsimlerinden oluşan, tılsımlı sözler, simgeler, rakamlar, yıldız ve rumuz işaretleri içeren cisimlere muska denir.

Muska çoğunlukla üçgen biçiminde bir muhafazada bulundurulur. Deri, teneke, gümüş, altın muhafazalarda boyna, kola veya cep içlerine konulur. Genellikle tedavi amaçlı olarak yazılır. Ancak Türklerde eski bir gelenek olarak daha çok nazardan ve kötü ruhlardan korunma amaçlı muska yanında iğde ağacından yapılma nazarlıklar da asarlar. İsim olarak bazı yörelerde hamail de denir. İçine yazılanlar, ayet, hadis gibi dini unsurlar İslam dini dönemine ve sonrasına aittir. İslam öncesi olanları batıl inanç ve hurafedir.

Müslümanlar arasında genellikle Kuran-ı Kerimden Felâk ve Nas sureleri muska içlerine yazılır. Cevşen de yine korunak amaçlı muska olarak kullanılmıştır. Vefk ve Havas ilmine sahip olan kişilerce usulüne uygun olarak yapıldığı değerlendirilmektedir. Muska hakkıyla korunmuş olmalı ve üzerinde taşıyan kişinin muskanın içinde ne olduğunu bilerek hareket etmesi gerekir. Allah’ın isimlerinden ebced hesabı ile sayısal değerleri adedince muska içlerine yazılanları da vardır. Örnek; Ya Hafız gibi.

 

Çok değişik amaçlar için muska hazırlanmaktadır. Büyü bozma, cinlerden korunma, nazardan korunma, hastalıklardan korunma adına, insanlardan korunma, hayvan sokmasın diye, hırsızlıktan korunmak adına, şifa bulmak için, nasip açılması için, kırık çıkıktan korunma adına, hayvanların süt veriminin artırımı için, çocuk sahibi olmak için, bol kazanç için, tarla ürünlerinin verimi için gibi çok değişik nedenlerden dolayı muska düzenlenir. Kötü amaçlar hariç, içeriğinde ayet, hadis ve dua bulunan muskalar caizdir.

Kişi ister sıhhatli olsun ister hasta olsun üzerinde muska taşımasında herhangi bir engel yoktur. Mutlaka gerçek ve doğru “Muska” olmalıdır. Tabi ki kötü amaçlı muska yazanlar ve bu ihtiyacı istismar edenler de vardır ve olacaktır. Bu ve bunun gibi kötü amaçlı hazırlanmış muskaların etkisinden korunmak için müracaat edeceğiniz yer Medyum Tufan Hocadır. Kötü amaçlı yazılmış muskaların etkisinden korunmak için Medyum Tufan’dan yardım isteyiniz. (0532 4843033)

S

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*